Jeżycjada w obiektywie, czyli fotografie poznańskich zakątków, które opisała w swoich książkach Małgorzata Musierowicz. Zdjęcia wraz z cytatami, żeby łatwiej się było odnaleźć.
Firefox 2 Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!
Kategorie: Wszystkie | Bonusy | Jeżyce | Sołacz | Śródmieście
RSS
wtorek, 07 sierpnia 2007
Ul. Urbanowska (osiedle Żaby)

Ożywiona działalność słońca robiła swoje: wszędzie było coraz bardziej zielono. Liście kasztanowców, rosnących przy ulicy Urbanowskiej, rozwijały się tak szybko, że ich ruch można było nieomal rejestrować gołym okiem, zaś bzy, otaczające ruderki z pruskiego muru, były już bardzo bliskie rozkwitu. Po przeciwnej strony jezdni piętrzyły się gierkowskie bloki z wielkiej płyty takie same jak ten, w którym rodzina Schoppe mieszkała od tylu już lat. A dalej na lewo uliczka Nad Wierzbakiem zbiegała raźno w dół, prostu do punktu zbiórki koła teatralnego gimnazjum imienia Gombrowicza.
(MM, Żaba)
 
Zaba jeżycjada jeżyce poznań zdjęcia
 
..Po latach, obejrzawszy się na swoje życie, człowiek zdolny jest już do zidentyfikowania punktu, w którym jedna epoka się skończyła, a druga zaczęła. Ale co mu z tego?
Tak sobie rozmyślając, Jan Schoppe, nauczyciel fizyki, ojciec Fryderyka, Wolfiego i Hildegardy, zwanej Żabą, szedł przez rozgrzane całodniowym upałem podwórko i spoglądał na szary blok z wielkiej płyty, w którym mijało jego życie. Popękany i zniszczony, coraz bardziej podupadający, blok ten miał przecież niegdyś dni swojej świetności. Powstał u schyłku epoki realnego socjalizmu. Uszczęśliwieni rodzice Jana Schoppe otrzymali wreszcie przydział na czterdzieści osiem metrów kwadratowych, wprowadzili się z małym synem i paroma sprzętami i nawet im się nie śniło o żadnym schyłku (...).
(MM, Czarna polewka)

 
22:50, jezycjada-fotki , Sołacz
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 sierpnia 2007
Ulica Nad Wierzbakiem

Kuzynka Joanna mieszkała dosyć daleko, przy ulicy Nad Wierzbakiem. Gabrysia zdążyła już lekko zmarznąć, mimo podkoszulka przeciwreumatycznego i mimo równie wspaniałego sprintu. Kiedy znalazła się pod drzwiami stryja Borejki, jej oddech był nieznacznie tylko przyspieszony, choć trzy piętra przebyła również biegiem.
(MM, Kwiat kalafiora)
 
Ida była wyraźnie ponura. (...) Ręce wbiła w kieszenie płaszcza, głowę wysunęła naprzód i, przekraczając kałuże jak bocian, gniewnie zmierzała w stronę ulicy Nad Wierzbakiem. W nowym bloku mieszkał tu stryj Józef Borejko. Ku niemu właśnie kierowała swe kroki chuda krewniaczka. Kiedy ostrym rzutem ramienia wparła się w futrynę drzwi na trzecim piętrze, postronny obserwator mógłby sądzić, że rudowłosa pannica zamierza skorzystać z colta ukrytego w kieszeni prochowca.
(MM, Ida sierpniowa)
 
nad wierzbakiem poznań zdjęcia jeżyce
 
nad wierzbakiem jeżyce zdjęcia
 
(Na drugim zdjęciu w tle widać ul. Urbanowską, przy której mieszka Żaba Schoppe.)

12:38, jezycjada-fotki , Sołacz
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 maja 2007
Aleja Wielkopolska

"Aleja Wielkopolska nie była bynajmniej cienista o tej porze dnia, wręcz przeciwnie: ponieważ prowadziła prosto na zachód, słońce wypełniało ją jak miód butelkę." (MM, "Nutria i Nerwus")

 jezycjada-aleja-wielkopolska

"O zachodzie, gorejąc w słońcu jak pomarańcza, nadjechał tramwaj numer 9 - egzemplarz niemłody, lecz mocno wymalowany - i nieruchomiał na przystanku przy Alei Wielkopolskiej. Wysiadła jedna tylko osoba: niewysoka, krągła dziewuszka w szortach i podkoszulku. (...)

Potężne korony splatały się ze sobą, tworząc szczelne sklepienie tego szumiącego tunelu, u wylotu którego płonął zachód. Po obu stronach fantastycznego szeregu biegły wąskie jezdnie, a za chodnikami zieleń skrywała stare wille, cofnięte w głąb ogrodów." (MM, "Córka Robrojka")

jezycjada-aleja-wielkopolska

19:40, jezycjada-fotki , Sołacz
Link Komentarze (4) »
wtorek, 01 maja 2007
Park Sołacki - mostek

"Stare drzewa parku, okryte młodą zielenią, otaczały oko stawu, lśniące obłędnym blaskiem. Na mostku, przerzuconym ponad sztuczną kaskadą, słaniało się już znużone koło teatralne w ilości dziesięciu osób plus nauczycielki." (MM, "Żaba")

jezycjada-mostek

jezycjada-mostek

jezycjada-mostek

12:42, jezycjada-fotki , Sołacz
Link Dodaj komentarz »
Park Sołacki - restauracja

"Aniela i Krystian, których deszcz złapał w Parku Sołackim, zdołali dobiec w ostatniej chwili na taras parkowej restauracji, kóra niestety była w remoncie. Stanęli więc pod drewnianym daszkiem, ciągnącym się przez całą długość tarasu i dzięki temu mieli możność podziwiać niezwykłą ulewę, bijącą w sołacki stawek" (MM "Brulion Bebe B.")

"Zaczęło mżyć. Doszli nad Stawek Sołacki , gdzie z powodu pogorszenia pogody nie było już żadnych spacerowiczów(...). Byli, owszem, jacyś goście w restauracji Meridian, ale raczej wewnątrz. Na tarasie szybko topniała liczba odważnych. Łódź czekała w krzakach, ukryta starannie za budynkiem szaletu" (MM, "Córka Robrojka")

Restauracja "Meridian" w parku Sołackim, po lewej przystań z łódkami:

jezycjada-restauracja

jezycjada-restauracja

 

12:31, jezycjada-fotki , Sołacz
Link Komentarze (2) »